Négy nap fotogrammetria Stuttgartban

PhoWo 2025

A fotogrammetria legrangosabb eseményén, a Stuttgarti Egyetem által kétévente megrendezett PhoWo-n vettek részt látogatóként a Lechner Tudásközpont szakértői, Balla Csilla és Mészáros György. Hazánkban a Lechner Tudásközpont az élmezőnyben foglal helyet a fotogrammetriai technológiák, megoldások terén, széles körben biztosít téradatokat a kormányzás szintjén és az állampolgárok számára egyaránt.

A Stuttgarti Egyetem idén 59. alkalommal rendezte meg a fotogrammetria, távérzékelés és geoinformatika legrangosabb nemzetközi eseményét, a PhoWo-t (Photogrammetrische Woche / Photogrammetric Week). A kétévente jelentkező rendezvény betekintést nyújt az egyetemek, kutató műhelyek, intézetek, állami szakági szereplők és piaci iparági vállalatok fejlesztéseibe, termékeibe. Az április 1-4. között zajló négynapos találkozó délelőttjein a szakma felkért szakértői tartottak előadásokat, délutánonként pedig az adatgyűjtő szenzorok gyártói és szakági szoftverek fejlesztői tartottak workshopokat, gyakorlati bemutatókat.

A fotogrammetria a földmérés, a térképészet, a geodézia eszközeként a háromdimenziós világot képezi le 3D-ben. Célja olyan képi alapú virtuális környezet előállítása, amelyben pontos mérések végezhetőek. Az UAV-os (drónos), légi- és űrfelvételek feldolgozásával előállított képi vagy térképi adatok, a 3D-adatok, modellek biztosítják a geometriai alapját a térképezési feladatoknak, tervezéseknek, felméréseknek, elemzéseknek, nyilvántartásoknak.

A Lechner Tudásközpont Fotogrammetriai Osztályáról Balla Csilla osztályvezető és Mészáros György csoportvezető látogatott ki a rendezvényre, ahol sok pozitív élménnyel, inspiráló megoldással gazdagodtak, a hazahozott tudást pedig kollégáikkal is megosztották. A délutáni workshopok közül számos igen hasznosnak bizonyult, hiszen az ott bemutatott Trimble, ESRI és Riegl termékeket a Lechner is használja, ezek újdonságairól, új lehetőségeiről elsőkézből kaphattak információkat a fejlesztőktől. Az idei PhoWo tanulságaként azt is megállapították, hogy a Lechner még mindig a szakma élvonalában foglal helyet.

A Lechner Tudásközpont technikailag és szaktudás tekintetében is egyedülálló háttérrel rendelkezik a távérzékelt adatok feldolgozásának területén. Célunk az állami, kormányzati és magán szféra részére biztosítani a távérzékelt adatok gazdaságos, magas minőségű előállítását, valamint új technológiák, új alkalmazási területek feltárását. A 3D adatainkat alkalmazzák például az ingatlan-nyilvántartási adatbázis térképi rétegének korszerűsítésére, városmodellezésre, várostervezésre. A távérzékelés, fotogrammetria, a légi- és űrfelvételek alkalmazása az állam, a kormány szintjén olyan egyedülálló ipari, gazdasági, mezőgazdasági, környezetvédelmi, katasztrófavédelmi stb. tematikájú döntés-előkészítési támogatást, az állampolgároknak pedig olyan érthető, széleskörű tájékoztatást képes nyújtani, amely nélkülözhetetlen az elektronikus/okos kormányzáshoz, a digitalizációhoz, a XXI. század követelményeinek megfelelő, korszerű vezetési rendszerekhez.

Az első nap előadásai között kiemelkedő volt a hivatalos német földmérési rendszert koordináló AdV (Arbeitsgemeinschaft der Vermessungsverwaltungen der Länder der Bundesrepublik Deutschland/A szövetségi államok földmérési igazgatóságainak szövetsége) által készített, csak nagyformátumú mérőkamerákat tartalmazó megfelelőségi teszt, amelyben megvizsgálták az egyes német állami szabványos geo adatok (légifényképek, ortofotók, valós ortofotók, kép alapú felszínmodellek és sztereó kiértékelhetőség) előállításához szükséges nagyformátumú kamerák egyes típusainak ezen feladatokra való alkalmasságát. Az egyes kamerarendszerek sokfélesége ellenére az AdV tesztje megerősítette, hogy azok képesek a szokásos térképészeti termékek előállítására a szabványnak megfelelően. Ez jól mutatja az állami szereplők iparági részvételének fontosságát és szabályozó szerepét.

Figyelemre méltó továbbá az Alsó-Szászországi Állami Geoinformációs és Földmérési Hivatal, az LGNL (Landesamt für Geoinformation und Landesvermessung Niedersachsen) GeoAI alkalmazásával történő épületdetektálási fejlesztési és alkalmazási tevékenysége, amelynek során a megfelelő felbontású valós ortofotókból detektált épületek állományát az ingatlan-nyilvántartási állományokkal összehasonlítva értékelik a változásokat.

Fotó: Mészáros György / Lechner Tudásközpont